Egy jól megépített és esztétikus kandalló az otthon éke és a téli esték meghitt középpontja lehet, azonban a biztonságos és hatékony működés érdekében elengedhetetlen a rendszeres és szakszerű tisztítás és karbantartás. Sokan hajlamosak megfeledkezni arról, hogy a kandalló egy aktív tüzelőberendezés, amelynek használata során égéstermékek, korom és kátrány rakódik le a rendszer különböző pontjain. Ezek a lerakódások elhanyagolása nemcsak a kandalló hatásfokát csökkenti drasztikusan, de komoly veszélyforrást is jelent, növelve a kéménytűz kockázatát. A gondos karbantartás tehát nem csupán esztétikai kérdés, hanem a családunk és otthonunk biztonságának alapvető feltétele, amely meghosszabbítja a kandalló élettartamát és garantálja a gondtalan, meleg estéket.
A tűztér és az üveg tisztítása
A rendszeres karbantartás alapját a gyakori, akár napi szinten elvégzendő feladatok képezik. Ezek közül a legfontosabb a tűztérben felgyülemlett hamu eltávolítása. Bár csábító lehet a hamut a tűztérben hagyni, a túlzott mennyiségű hamu rontja az égés hatásfokát, mivel megakadályozza az égéshez szükséges levegő megfelelő áramlását az alsó rostélyon keresztül. A legjobb, ha minden begyújtás előtt, vagy legalább 2-3 fűtési ciklus után, a kandalló teljes kihűlését követően eltávolítjuk a felesleges hamut. Ehhez használjunk egy kis fém hamulapátot és egy fémvödröt. Fontos, hogy a hamut soha ne tegyük műanyag vödörbe vagy szemeteszsákba, mert még órákkal a tűz kialvása után is lehetnek benne izzó parázsdarabok, amelyek tüzet okozhatnak.
A hamu eltávolításához a legpraktikusabb egy speciális hamuporszívó beszerzése, amely fém tartállyal és hőálló szűrővel rendelkezik. Szintén gyakori feladat a kandalló üvegajtajának tisztítása. A modern kandallók „air-wash” vagy tisztaüveg-rendszere sokat segít az üveg tisztán tartásában, de a nem megfelelő tüzelőanyag (pl. nedves fa) vagy a fojtott üzemmódban való használat mellett az üveg elkerülhetetlenül kormossá válik. A kormos üveg nemcsak esztétikailag zavaró, de megakadályozza a kellemes, sugárzó hő leadását is. A tisztításhoz soha ne használjunk súrolószert vagy karcoló anyagokat, mert azok maradandóan károsíthatják az üveg speciális bevonatát.
A kandalló és a füstcső átvizsgálása
A fűtési szezon végén, vagy a következő szezon kezdete előtt elengedhetetlen egy alaposabb, éves karbantartás elvégzése. Ez a folyamat már nemcsak a tűztérre, hanem a kandalló belső szerkezetére és a füstcsövekre is kiterjed. Az első lépés a tűztér belső elemeinek alapos megtisztítása és ellenőrzése. A samott vagy vermikulit béléseket egy puha kefével tisztítsuk meg a rárakódott koromtól. Vizsgáljuk át a béléselemeket, hogy nincsenek-e rajtuk repedések vagy törések. A kisebb repedések még nem jelentenek komoly problémát, de a nagyobb, átmenő repedések vagy a hiányzó darabok cserét tesznek szükségessé, mivel ezeken a pontokon a tűztér fém teste károsodhat a közvetlen hőterheléstől.
A következő lépés a füstterelő lapok (terelők) kivétele és megtisztítása. Ezeknek a lapoknak az a szerepe, hogy a forró füstgáz útját meghosszabbítsák a tűztéren belül, így növelve a hőleadást és a hatásfokot. Mivel közvetlenül a füst útjában vannak, ezeken a felületeken rakódik le a legtöbb korom és pernye. A terelőlapokat óvatosan vegyük ki a helyükről (a gyártói útmutató alapján), és alaposan tisztítsuk meg őket a lerakódásoktól. A tiszta terelőlapok biztosítják a megfelelő füstgázáramlást és a kandalló optimális működését.
Az éves karbantartás legfontosabb része a kandallóbetétet a kéménnyel összekötő füstcső tisztítása. Ebben a csőszakaszban a lehűlő füstgázokból a korom és a rendkívül gyúlékony kátrány is kicsapódhat. A vastag lerakódás nemcsak a kéményhuzatot rontja, de a kéménytűz leggyakoribb okozója is. A füstcső tisztításához speciális, a cső átmérőjének megfelelő drótkefére van szükség, amelyet a tisztítónyílásokon keresztül, vagy a cső szétszerelése után lehet használni. Ezt a feladatot, ha nem rendelkezünk a megfelelő eszközökkel és tapasztalattal, érdemes szakemberre bízni, aki garantálja az alapos és biztonságos tisztítást.
Az éves karbantartás során ellenőrizni kell az ajtó tömítéseit is. Az üvegkeret és az ajtókeret között lévő üvegszálas tömítőzsinór idővel elveszítheti rugalmasságát, megkeményedhet és összetömörödhet. A tömítőzsinór cseréje egy viszonylag egyszerű feladat, amelyet a megfelelő méretű zsinór és hőálló ragasztó segítségével otthon is elvégezhetünk.
A kémény szakszerű tisztítása
Bármilyen alaposan is tartjuk karban a kandallónkat, a teljes fűtési rendszer biztonságának kulcsa a kémény rendszeres és szakszerű tisztítása, azaz a kéményseprés. A kéményben lerakódó korom és kátrány jelenti a legnagyobb veszélyt, hiszen egy kéménytűz során a lerakódás meggyullad, és a kémény belső hőmérséklete akár az 1000 Celsius-fokot is meghaladhatja.
Magyarországon a kéményseprő-ipari közszolgáltatás igénybevétele magánlakásoknál ingyenes és a tulajdonos kötelezettsége Fontos, hogy ezt a feladatot kizárólag a területileg illetékes kéményseprő-ipari szolgáltatóval vagy megfelelő engedéllyel rendelkező szakemberrel végeztessük el. A szakember nemcsak kitisztítja a kéményt a koromtól, hanem ellenőrzi annak műszaki állapotát, a kéményfej épségét, a tisztítónyílások megfelelő záródását és a kémény általános huzatviszonyait is.
A helyes tüzeléstechnika
Ne feledjük, a karbantartás terhe jelentősen csökkenthető a helyes tüzeléstechnika elsajátításával. A legfontosabb szabály, hogy kizárólag megfelelő minőségű, száraz tüzelőanyagot használjunk. A frissen vágott vagy nedves (20% -30 % feletti nedvességtartalmú) fa elégetése során a víz elpárologtatása rengeteg energiát von el az égéstől. Az alacsonyabb égési hőmérséklet tökéletlen égést eredményez, ami nagy mennyiségű korom és kátrány képződésével jár. Ezek az anyagok aztán lerakódnak a kandalló üvegére, a füstjáratokba és a kéménybe, jelentősen növelve a karbantartási igényt és a veszélyeket. Mindig legalább 1-2 évig szárított, légszáraz (15-20% nedvességtartalmú) keményfát használjunk.
Kerüljük a kandalló tartós, fojtott üzemmódban való használatát. Amikor a levegőbevezető nyílásokat túlságosan leszabályozzuk, az égés szintén tökéletlenné válik, ami fokozott korom- és kátrányképződéshez vezet. A kandallót mindig az optimális, üzemi hőmérsékleten, elegendő levegőellátás mellett működtessük. Ha túl meleg van, inkább tegyünk kevesebb fát a tűzre, ahelyett, hogy a levegő elvételével próbálnánk visszafogni a tüzet. A modern kandallók levegőszabályzói lehetővé teszik az égés intenzitásának finom beállítását, de a teljes fojtás kerülendő.
Soha ne égessünk a kandallóban háztartási szemetet, kezelt, festett vagy lakkozott fát, műanyagot vagy színes papírt. Ezek az anyagok az égés során mérgező, rákkeltő gázokat bocsátanak ki, amelyek a kéményen keresztül a környezetbe jutnak, vagy a lakótérbe is visszaszivároghatnak. A kandalló kizárólag jó minőségű, tiszta fa elégetésére szolgál.